browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Vinnere Pernillestatuetten

Prisen ble første gang utdelt for året 1983. Under finner du en fullstendig oversikt over alle prisvinnere.

2017 Eirik del Barco Soleglad – for rollen som Jeppe på Bjerget og for regien til “Ibsen på 78 minutter”, og for en omfattende karriere ved DNS generelt.
(Priutdelere: Millan Persdotter Persson, leder Bergen Teaterforening og Claus Sellevoll, styremedlem BTF)

2016 Tore Vagn Lid  – For forestillingen «Vår ære/vår» makt på DNS spesielt, og for sitt omfattende kunstnerskap generelt.
(Prisutdelere: Millan Persdotter Persson leder Bergen Teaterforening og Ragnhild Gjefsen nestleder Bergen Teaterforening)

2015 Vibeke Flesland Havre
(Prisutdelere: Millan Persdotter Persson, leder Bergen Teaterforening)

2014 Ragnhild Gudbrandsen
(Prisutdelere: Millan Persdotter Persson, leder Bergen Teaterforening og Ragnhild Gjefsen styremedlem Bergen Teaterforening)

2013 Stig Amdam
(Prisutdelere: Julian Berntzen, vinner av Rampeløkten 2013 og Millan Persdotter Persson, forman Bergen Teaterforening)

2012    Julian Berntzen
(Prisutdeler: Agnete Haaland, teatersjef Den Nationale Scene)

2011    Bjarte Hjelmeland
(Prisutdelere: Trygve Fett, preses Holbergklubben og Vidar A. Stusdal Fyllingsnes, leder Bergen Teaterforening)

2010    Vidar Magnussen
(Prisutdelere: artist Trond-Viggo Torgersen og Vidar A. Stusdal Fyllingsnes, leder Bergen Teaterforening)

2009    Kirsten Hofseth
(Prisutdeler: byrådsleder med ansvar for kultur Monica Mæland)

2008    Jan Kåre Hystad
(Prisutdeler: forsvarsminister Anne-Grethe Strøm-Erichsen)

2008    Den Nationale Scene (Jubileumspernille – Teaterhusets 100-års jubileum)
(Prisutdeler: leder i Bergen Teaterforening Vidar A. Stusdal Fyllingsnes)

2007    Reny Marie Gaassand Folgerø
(Prisutdeler: leder i Bergen Teaterforening Vidar A. Stusdal Fyllingsnes)

2006    Tore Christian Sævold
(Prisutdeler: leder i Bergen Teaterforening Vidar A. Stusdal Fyllingsnes)

2005    Jan Martin Johnsen
(Prisutdeler: leder i Bergen Teaterforening Bente Aae)

2004    Arvid Ones og Hilde Sol Erdal
(Prisutdeler: leder i Bergen Teaterforening Bente Aae)

2003    Rhine Skaanes
(Prisutdeler: leder i Bergen Teaterforening Karin Hox)

2002    Dansekompaniet Carte Blanche og Arne Fagerholt
(Prisutdeler: leder i Bergen Teaterforening Karin Hox)

2001    Marianne Nilsen

2000    Ingeborg Kvamme

1999    Lasse Lindtner

1998    Bjørn Sothberg

1997    Edvin Aarvik (Jubileumspernille)

1997    Karin Hox (Jubileumspernille)

1997    Merete Armand (Jubileumspernille)

1996    Bjørn Willberg Andersen

1995    Karl Bomann-Larsen

1994    Trond Høvik

1993    Janny Hoff Brekke

1992    Åse Hegrenes

1991    Lothar Lindtner

1990    Wenche Kvamme

1989    Inger Marie Andersen

1988    Frode Rasmussen

1987    Helge Jordal

1986    Grete Nordrå

1985    Kjetil Bang-Hansen

1984    Helge Hoff Monsen

1983    Pål Øverland